Nowotomyska firma Elektrorecykling drugi rok z rzędu została nagrodzona w trakcie Gali Diamentów Forbes. Celem plebiscytu jest wyłonienie z każdego regionu Polskim firm, które osiągnęły najwyższy średni wzrost wartości.
Uroczysta gala odbyła się w czwartek (13.04.) w Poznaniu, a powiat nowotomyski reprezentował prezes Elektrorecykling SA Bartosz Kubicki. To w jego ręce powędrowało prestiżowe wyróżnienie, nie po raz pierwszy i pewnie nie ostatni. A na jakiej podstawie je przyznano? Jak tłumaczą organizatorzy, lista najdynamiczniej rozwijających się firm jest opracowywana na bazie szwajcarskiej metody wyceny spółek, która uwzględnia wyniki finansowe i wartość aktywów. W tym roku firmę Elektrorecykling nagrodzono za działalność w latach 2017-2021.
Dwie dekady działalności
Prezes Kubicki działa w branży elektrorecyklingu od ponad 20 lat. Jego firma zajmuje się m.in. odzyskiwaniem ze sprzętu AGD metali czy tworzyw sztucznych. To tzw. urban mining, czyli wykopywanie tego, co już zostało wykopane. Jak przed rokiem mówił nam Bartosz Kubicki, recykling opłaca się coraz bardziej, bo naturalne złoża surowców na świecie się wyczerpują, co oznacza, że koszty wydobycia rosną. A warto wskazać, że tylko Europejczycy posiadają w domach 8 mld sztuk AGD, w których jest niemal 4 mln ton miedzi i ponad 2 mln ton aluminium. – I wydobywaniem tych metali zajmuje się moja firma, do której przyjeżdża dziennie nawet tysiąc lodówek – tłumaczył nam prezes Elektrorecykling, tłumacząc, jak w praktyce odzyskuje się to, co najcenniejsze. – Bo znaczenia ma technologia, stale rozwijana w naszym zakładzie – podkreślał Bartosz Kubicki.
Segregacja to podstawa
Elektrorecykling pozyskuje zużyte elektrośmieci z kilku źródeł. Nie tylko z gospodarstw domowych, ale i z punktów zbiórek (PSZOK), sieci handlowych czy od samych producentów. Bo zdarza się, że lodówka czy pralka są wadliwe, klient je zwraca, a producent czy sklep nie może wyrzuć na śmietnik ze względu na unijne prawo. Coraz bardziej restrykcyjne w tym względzie. Stąd takie firmy jak Elektrorecykling zyskują na znaczeniu, bo dysponują sprzętem i technologią, umożliwiającą odzyskanie wielu metali, które posegregowane m.in. na miedź, cynk czy aluminium trafiają do osobnych koszy. Segregowane są również tworzywa sztuczne, m.in. polistyren, ABS i polipropylen, wykorzystywane choćby do obudów sprzętu, pojemników, czy akcesoriów samochodowych. Po segregacji są one rozdrabniane i powstaje granulat. Tak samo z metalami, które finalnie trafiają do hut, gdzie finalnie są ponownie przetapiane.
Biznes połączony z pomaganiem
Nowotomyskie przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie blisko 300 osób. Firma angażując się w liczne inicjatywy wraz z działającą w zakładzie Fundacją Zaraz Wracam. Prowadzi warsztaty ekologiczne w szkołach powiatu nowotomyskiego, chętnie uczestniczy w piknikach ekologicznych, a także obejmuje swoim patronatem imprezy sportowe i edukacyjne. Realizuje również projekt „Elektro-Akcja!”, którego celem jest wspieranie ochotniczych straży pożarnych w kilku regionach, w tym także w całej Wielkopolsce. Idea programu jest prosta – strażacy zbierają elektroodpady, za które Elektrorecykling oferuje pieniądze, które mogą zostać przeznaczone na dowolny cel związany z działalnością OSP.