Diagnoza: zanik struktur mózgowia. Lekarze nie są w stanie przewidzieć jak choroba 14 miesięcznej Blanki będzie się rozwijać. Nie potrafią też powiedzieć, czy dziecko kiedykolwiek będzie chodzić, albo mówić. – Walczymy – mówią rodzice, Paulina i Rafał Olszewscy.
Blanka jest pierwszą córką małżeństwa z Kębłowa. – Nikt nie przygotował nas, że będziemy musieli toczyć wymagającą walkę o zdrowie ukochanego dziecka. Rzeczywistość okazała się być bezlitosna – mówi mama dziewczynki.
I
Poród zaczął się 12 sierpnia ubiegłego roku. Przyszła mama natychmiast trafiła do szpitala. Ze względu na nieprawidłowe ułożenie dziecka i nieodpowiedni kolor wód płodowych lekarze podjęli decyzję, że dziewczynka urodzi się przez cesarskie cięcie. – Po porodzie każda mama czeka na pierwszy krzyk swojego dziecka. Blanka nie wydała z siebie żadnego dźwięku. Wtedy już wiedziałam, że coś jest nie tak – opowiada pani Paulina. W skali Apgar służącej do oceny stanu noworodka w pierwszych minutach życia Blanka dostała 8 punktów. – Przez pierwsze dwa dni nie miała odruchu ssania. Później piła już tylko z butelki. Poczułam ulgę. Sytuacja wyglądała na opanowaną – mówi mama dziewczynki. Niestety wkrótce okazało się, że to jedynie cisza przed burzą.
II
W trzecim miesiącu życia Blanka została skierowana na badanie ciemiączka. – Dowiedzieliśmy się, że córka ma poszerzony układ komorowy. Na pierwszej wizycie u neurologa dziecięcego dostaliśmy pilne skierowanie do szpitala – mówi pani Paulina. Potem była seria badań, a dalej liczne konsultacje u lekarzy specjalistów, m.in. u neurologa, genetyka oraz okulisty. I wtedy pojawiła się diagnoza. U Blanki stwierdzono padaczkę lekooporną, przedwczesne zarastanie szwów czaszkowych, rozległe zmiany niedokrwienne z zanikiem struktur mózgowia oraz przewlekły krwiak podtwardówkowy po stronie lewej. W poradni genetycznej wykryto również mutację w kilku genach.
III
Blanka jest znacznie opóźniona psychoruchowo. Nie przekręca się z jednego boku na drugi. Nie interesuje się zabawkami, ani otaczającym ją światem. – Obecnie jedynym ratunkiem jest rehabilitacja. Nie ma na to żadnego leku – mówi mama dziewczynki i wyjaśnia, że dwa razy w tygodniu jeżdżą z Kębłowa do Wolsztyna, gdzie Blanka ćwiczy specjalną metodą rehabilitowania dzieci. – Rozważaliśmy też dodatkowe spotkania w przychodni w Przemęcie. Po powrocie z zabiegów w Wolsztynie córka jest bardzo zmęczona. W takim stanie nie chce współpracować z terapeutą – mówi pani Paulina. Dziewczynka korzysta też z porad logopedy. – W miarę możliwości ćwiczymy też w domu – mówi mama dziewczynki. I podkreśla, że widzi postępy. – Córka jest silniejsza i potrafi samodzielnie trzymać główkę. Siedzi jedynie z asekuracją, ale próbuje też wstawać – wyjaśnia pani Paulina i zaznacza, że koszty rehabilitacji i niezbędnego sprzętu medycznego przekraczają ich możliwości.
IV
Rodzice dziewczynki podjęli już decyzję, że pani Paulina nie wróci do pracy zawodowej. – Córka potrzebuje stałej opieki – wyjaśnia kobieta i podkreśla, że na ich utrzymanie pracuję pan Rafał. – Jest nam niezwykle ciężko. Niezbędna rehabilitacja generuje ogromne koszty, a przed nami jeszcze dalsze badanie i diagnozowanie córeczki. Do walki motywuje nas ogromna miłość i uśmiech, który pomimo problemów zdrowotnych widzimy na buzi córeczki każdego dnia – mówi mama dziewczynki. I bardzo dziękuje wszystkim, którzy pomagają w organizacji wydarzeń charytatywnych oraz przekazali pieniądze na zbiórkę na leczenie Blanki.
Jak pomóc Blance?
Internetową zbiórkę znajdziesz TUTAJ.
Akcje charytatywne
1. Fundacja Pomoc Ma Moc zaprasza na kiermasz ciast, przetworów domowych, książek i zabawek podczas X Wolsztyńskiego Biegu Niepodległości.
2. Choinka przed remizą – strażacy, sołtys, koło gospodyń wiejskich, członkowie rady sołeckiej, zawodnicy K.S. Sokół Wroniawy zapraszają na uroczyste włączenie lampek na choince przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej we Wroniawach. W programie bieg Mikołajkowy, animację dla dzieci, spotkanie ze świętym Mikołajem, loteria fantowa, kiermasz, bufet, kawa, ciasto oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. Wydarzenie zaplanowano 9 grudnia o godz. 17. Cały dochód zostanie przeznaczony dla Blanki.
3. Kiermasz ciast dla Blanki odbędzie się też w sali Domu Kultury w Kębłowie. Już w niedzielę (11.11.) początek o godz. 14. Cały dochód również zostanie przeznaczony dla Blanki.