Najlepszy portal lokalny w Polsce 2023 wg Stowarzyszenia Gazet Lokalnych
Najlepszy portal lokalny w Polsce 2023 wg Stowarzyszenia Gazet Lokalnych
Więcej
    Strona głównaPolityka i gospodarka1,5 procent podatku. Niewiele, a tak wiele

    1,5 procent podatku. Niewiele, a tak wiele

    Opublikowany

    Każdy podatnik może przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego 1,5 proc. podatku. Można wesprzeć działalność stowarzyszenia, fundacji, klubu sportowego albo ochotniczej straży pożarnej. Można też wybrać konkretnego niepełnosprawnego i pomóc mu w walce z chorobą.

    Prezentujemy osoby prywatne w trudnej sytuacji życiowej lub zdrowotnej z naszego regionu, o których informowaliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Na pewno nie ma tam wszystkich potrzebujących. Jeśli ktoś jeszcze chciałby opowiedzieć nam swoją historię i poprosić o publikację danych do przekazania podatku prosimy o kontakt z redakcją. Przy wypełnianiu zeznań podatkowych warto zwrócić uwagę na cel szczegółowy. Dzięki uzupełnieniu tej rubryki pomoc trafi do konkretnej osoby, a nie na działalność organizacji. Potrzebujący będą mogli wydać pieniądze na leki i rehabilitacje, takie potrzeby mają najczęściej. W osobnej ramce prezentujemy też organizację pożytku publicznego z regionu. Można wesprzeć ich działalność również przekazując swój podatek. To już drugi rok, kiedy zamiast 1 proc. możemy przekazać 1,5 proc. podatku. Ma to być rekompensata po zmianach w systemie podatkowym.


    Franciszek Piskorz (10 l.)

    Chłopiec i jego siostra bliźniaczka urodzili się w 30 tygodniu ciąży. Dziewczynka jest zdrowa, ale chłopiec choruje na mózgowe porażenie dziecięce i padaczkę. Nie siedzi, nie chodzi, nie widzi. Przejście na tzw. karmienie dojelitowe go wzmocniło, a rodzice zdecydowali się też na podanie komórek macierzystych. Wszystko to złożyło się na poprawę stanu chłopca, który choć nie mówi, wyraźniej komunikuje swoje potrzeby. 

    KRS 0000186434 Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, cel szczegółowy 408/P, Franciszek Piskorz

    Katarzyna Wróblewska (37 l.)

    Czternaście lat temu nagle zemdlała. Przyczyną była wykryta kilka lat wcześniej wada serca. Doszło do niedotlenienia mózgu i niedowładu. Życie Kasi i jej rodziców wywróciło się do góry nogami. Od tamtej pory trwa walka o utrzymanie jej w jak najlepszej formie. 

    KRS 0000037904 Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, cel szczegółowy 5433 Wróblewska Teresa Katarzyna 

    Hubert Wróblewicz (18 l.)

    Mieszka w Kębłowie i od urodzenia choruje na dystrofię mięśniową Duchenn’a. Choroba postępuje. Kilka lat temu poruszał się samodzielnie, teraz jeździ na wózku. Podczas Meczu Gwiazd zbierano pieniądze na specjalny wózek. Po śmierci taty chłopca wychowuje mama, która codziennie walczy o jego zdrowie. 

    KRS 0000037904 Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, cel szczegółowy 23105 Wróblewicz Hubert

    Adam Jankowiak (34 l.)

    Po ciężkim wypadku w sierpniu 2017 Adam Jankowiak przez kolejne 2,5 roku miał siedem poważnych operacji. Istniało ryzyko utraty nogi, czucia i władzy w rękach lub zdolności do samodzielnego oddychania. Proces pogarszania się stanu zdrowia został zahamowany, lecz Adam wciąż pozostał na wózku. Ćwiczy i próbuje sobie ułożyć sobie życie, zbierając pieniądze na dalszą rehabilitację.

    KRS 0000270809 Fundacja Avalon, cel szczegółowy Jankowiak, 9521

    Madzia (12 l.) i Nina (9 l.) Adamczak

    Siostry chorują na miastenię wrodzoną. Obie są podłączone do respiratorów, nie poruszają nóżkami, rączkami. Dziewczynki są sprawne umysłowo, nie chodzą, nie biegają, ale wszystko widzą i rozumieją. Rodzice walczą o najlepsze możliwe życie dla ich córek. W tym roku konieczny będzie zakup nowych wózków. Koszt dwóch wstępnie wyceniono na ok. 84 tys. zł. 

    KRS 0000037904 Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, cel szczegółowy 19261 Adamczak Magdalena i Nina

    Małgorzata Załucka (14 l.)

    Cierpi na zespół wad wrodzonych. Po urodzeniu stwierdzono u niej hipotrofię, zespoły padaczkowe, zespół Westa i dysmorfię charakterystyczną dla niezwykle rzadkiego zespołu Pena – Shokeira. W życiu przeszła bardzo wiele. Po przerwie spowodowanej pandemią wróciła do rehabilitacji.

    KRS 0000037904 Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, cel szczegółowy 11580 ZAŁUCKA MAŁGORZATA JULIA

    Paulina Siwińska (30 l.) 

    W wieku 6 lat postawiono pierwszą diagnozę. Okazało się, że ma czterokończynowe porażenie mózgowe, padaczkę, astmę oraz encefalopatię niedotleniowo – niedokrwienną. Specjalnie dla niej zorganizowano Charytatywny Maraton Fitness na hali sportowo – widowiskowej w Rakoniewicach. Przez kilka lat po ukończeniu szkoły specjalnej w Wolsztynie była z mamą przez cały dzień w domu. Obecnie jest podopieczną Środowiskowego Domu Samopomocy w Wielichowie. Spędza tam dzień, a na noc wraca do domu.

    KRS 0000037904, cel szczegółowy 5383 PAULINA SIWIŃSKA

    Hubert Gracz (9 l.)

    Cierpi na rzadką chorobę SMA powodującą zanik mięśni. Nie ma to jednak wpływu na jego rozwój poznawczy i intelektualny. Hubert myśli i czuje tak, jak zdrowe dziecko. Od kilku lat otrzymuje specjalny lek. Niestety nie porusza się samodzielnie, nie może samodzielnie połykać i oddychać. Jest podłączony do respiratora. Mimo tego jest pogodnym i ciekawym świata chłopcem. 

    KRS 0000037904 Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, cel szczegółowy 28237 Gracz Huber

    Dominik Dzikowski (30 l.)

    Od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowo-ruchowe, ma niedowład kończyn dolnych i górnych. Nieustannie walczy o to, by jego życie było takie jak innych. Zwłaszcza, że leczenie i rehabilitacja przynoszą efekty. Koszty znacznie przewyższają możliwości młodego mężczyzny i jego rodziny. 

    KRS 0000186434, cel szczegółowy Dominik Dzikowski 10/D

    Marcelina Szymańska (12 l.)

    Jeszcze gdy była w brzuchu mamy lekarze zdiagnozowali u niej przepuklinę oponowo – rdzeniową i wykonali operację jej zamknięcia. Urodziła się jako wcześniak w 30 tygodniu ciąży. W pierwszych trzech miesiącach życia przeszła kolejne operacje. Pojawiły się też inne komplikacje. Obecnie dziewczynka porusza się na wózku. Największą szansą dla niej jest stała i kompleksowa rehabilitacja. Ma trójkę rodzeństwa, mieszka z mamą, a tata zmarł, zanim Marcelina przyszła na świat. 

    KRS 0000308316, cel szczegółowy Marcelina Szymańska SZ/24

    Adam Szukalski

    W 2005 roku, gdy wracał z pracy do domu, uległ wypadkowi samochodowemu. W efekcie został całkowicie sparaliżowany. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli udało mu się kupić nowy wózek. Ale wsparcie potrzebne jest cały czas. 

    KRS 0000270809, cel szczegółowy Szukalski 6349

    Lilia Lewandowska (11 l.)

    Zaraz po urodzeniu dziewczynka miała problemy z oddychaniem. Okazało się, że ma poważną wadę aorty, lekarze zdecydowali się na operację. Po powrocie do domu mama dziewczynki widziała, że nie rozwija się prawidłowo. Lekarze zdiagnozowali mózgowe porażenie dziecięce. Rozpoczęła się walka o jej zdrowie, która trwa do dzisiaj.

    KRS 0000037904 , cel szczegółowy 23236 Lewandowska Lillia.

    Tomasz Obliński (47 l.)

    We wrześniu ubiegłego roku doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia. Jego żona Mariola, z zawodu ratownik medyczny, nie spanikowała i przywróciła tętno. Mężczyzna spędził cztery tygodnie na oddziale intensywnej terapii. Gdy wrócił do domu rozpoczął intensywną rehabilitację. Efekty widać, bo stanął na własne nogi. Niestety z powodu niedotlenienia mózgu ma problemy z pamięcią. Jego żona walczy, by mógł wrócić do swojego życia sprzed choroby. Nie może jednak poświęcać całego czasu na rehabilitację, bo musi zarabiać na ich utrzymanie. Koszty intensywnej i wieloetapowej rehabilitacji przekraczają ich możliwości. 

    KRS 000039361, cel szczegółowy 0159749 Tomasz. 

    Maja Tomczak (4 l.)

    Dziewczynka urodziła się zdrowa, ale była słabsza niż rówieśnicy. Gdy rodzice trafili z nią do neurologa ten postanowił zrobić badania pod kątem rdzeniowego zaniku mięśni. Potwierdzono straszną diagnozę. Dzięki setką, jak nie tysiącom dobrych ludzi udało się zebrać 9 mln zł na lek na SMA. Preparat powoduje, że organizm wytwarza białka, których do tej pory mu brakowało. Nie działa to jednak jak za dotknięciem magicznej różdżki. Dalej potrzebna jest żmudna rehabilitacja. 

    KRS 0000396361, cel szczegółowy 0132555 Maja.

    Marika Oszejko (29 l.)

    Od urodzenia choruje na mukowiscydozę. Choroba polega na zaburzeniu wydzielania przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze. Powoduje zmiany w układzie pokarmowym i oddechowym. Marika wymaga co najmniej trzy razy dziennie inhalacji, a każde przeziębienie może być dla niej niebezpieczne. Mimo to skończyła studia i ma wiele planów na przyszłość. W dobie pandemii musiała jednak ograniczyć kontakty do minimum.

    KRS 0000064892, cel szczegółowy 456/46/11Oszejko Marika

    Antoni Zielonka (3,5 l.)

    Gdy chłopiec przyszedł na świat nie chciał jeść. Konieczne było podawanie jedzenia przez sondę w nosku. Razem z mamą trafił do szpitala w Poznaniu, gdzie okazało się, że choruje na zespół Pradera -Williego. To choroba genetyczna, która dotyka jedno dziecko na 15 tys. urodzeń. Choroba, na którą cierpi maluch to pułapka. Po okresie, kiedy dziecko nie chce jeść i jest bardzo słabe przychodzi ciągły stan nienasycenia. Dziecko szybko nadrabia zaległości do swoich rówieśników. Dlatego szybka diagnoza jest w tym przypadku szczególnie ważna. Antek zawsze czuję głód. – Wiemy, że problemy dopiero się zaczną. Trzeba będzie zamykać kuchnię i chować jedzenie – mówi mama chłopca. Antoni potrzebuje też rehabilitacji ruchowej. Ma poważną skoliozę kręgosłupa. – Żyjemy tu i teraz i cieszymy się z małych postępów syna – mówi mama.

    KRS 0000037904, cel szczegółowy 39835 Antoni Zielonka

    Gabriel Bezdel (2 l.)

    O tym, że chłopiec jest chory rodzice dowiedzieli się w 26 tygodniu ciąży podczas badania USG. Kolejne testy potwierdziły, że maluch cierpi na wrodzoną łamliwość kości. Jeszcze w brzuchu mamy chłopiec doznał wielu złamań i deformacji kości. Sam poród przez cesarskie cięcie wiązał się z dużym ryzykiem. Zaraz po narodzinach chłopiec został podłączony do aparatury wspomagającej oddychanie. Szybko się okazało, że nie jest ona potrzebna. Chłopiec jest silny, ale mierzy się z bardzo groźnym przeciwnikiem. Złamanie żeber może spowodować nawet kichnięcie. Ręce można uszkodzić podczas snu. Raz w miesiącu chłopiec dostaje lek uwapniający kości, ale to nie spowoduje, że wyzdrowieje. Gabryś rozwija się wolniej niż rówieśnicy, ale robi postępy. Niezbędna jest jednak regularna i kosztowna rehabilitacja.

    KRS 0000387207, cel szczegółowy 2835 Gabriel Bezdel

    Piotr Kozioł (45 l.)

    Mieszkaniec Stodolska stracił nogę gdy miał dziesięć lat. Do wypadku doszło w cegielni, w której pracował jego tata. Nadepnął na linkę, a ta wciągnęła nogę i trzeba było ją amputować. Jak przyznaje nie pamięta jak to jest mieć dwie nogi. Drewniana proteza z koszem na biodro, którą założono mu w szpitalu, okazała się niepraktyczna. Nauczył się chodzić o dwóch kulach. Teraz jednak technologia się zmieniła. Lekarze mogą wszczepić część protezy w kość, a do niej podłącza się kolejną część. Chory nie utyka, a nawet czuję podłoże. Niestety koszty operacji są duże i nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. – Moim marzeniem jest chodzić bez kul – mówi pan Piotr.

    KRS 0000396361, cel szczegółowy 0239962 Piotr

    Antoni i Witold Karwatka (4 l.)

    Ciąża bliźniacza przebiegała książkowo aż do szóstego miesiąca, kiedy zaczęła się akcja porodowa. Maluchy urodziły się w Wolsztynie, ale jeszcze tego samego wieczora trafili do szpitala w Poznaniu. Kontakt rodziców z dziećmi był utrudniony, bo właśnie zaczynała się pandemia koronawirusa. W obawie przed rozprzestrzenianiem choroby zamykano szpitale. Po trzech miesiącach chłopcy wyszli do domu. Ważyli ok. 3,5 kg, czyli o dwa kilo więcej niż w chwili urodzenia. Obecnie u chłopców widać opóźnienie psychoruchowe, ale lekarze i terapeuci dają nadzieję, że  nadrobią zaległości do swoich rówieśników. Witold wstaje już na własne nóżki i je stałe posiłki. Antoś ma obniżone napięcie mięśniowe, dlatego nie potrafi jeszcze samodzielnie chodzić i siadać. Przemieszcza się pełzając po podłodze. Chłopcy potrzebują regularnej i intensywnej rehabilitacji.

    KRS 0000387207, cel szczegółowy 2963 Antoni i Witold Karwatka 

    Katarzyna Radecka 

    Od urodzenia choruje na dystrofię mięśniową i porusza się na wózku inwalidzkim. Jest pod opieką paliatywną. Jak sama mówi jej życie do łatwych nie należy. – I w tym roku proszę o przekazanie mi 1,5 proc. Podatku, który daje mi więcej spokoju w mojej codzienności – podkreśla. Mimo trudności Kasia czerpie z życia pełnymi garściami. W ubiegłym roku wyszła za mąż i zmieniła nazwisko. Zwróćcie na to uwagę przy wypełnianiu formularzy rozliczenia podatkowego. Mieszkanka gminy Zbąszyń pomaga też innym niepełnosprawnym i organizuje dla nich skoki ze spadochronem. Wydarzenie nosi nazwę “Turboboogi”. Oczywiście Kasia też jest fanką takiej aktywności. 

    KRS 0000186434, cel szczegółowy na leczenie Katarzyny Radeckiej symbol 169/s

    Karol Kubiak (18 l.)

    Młody mężczyzna urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Nie chodzi, nie mówi i potrzebuje pomocy przy najprostszych codziennych czynnościach. Lubi zajęcia w szkole specjalnej, gdzie spędza kilka godzin dziennie. Lubi też spacery po lesie. Rodzina mieszka bardzo blisko kompleksu leśnego. Rodzice robią co mogą by zapewnić mu najlepszą i troskliwą opiekę. Jednak nie są wstanie sprostać wszystkim kosztom z tym związanym. Dlatego proszą o wsparcie. 

    KRS 0000069890, cel szczegółowy Karol Kubiak 


    Organizacje z regionu, którym można przekazać 1,5 proc. podatku 

    Nazwa organizacjiNumer KRS 
    Ogólnopolska Fundacja dla dzieci bezdomnych “Betlejemka”0000037881
    Klub Sportowy “Grom”0000063795
    Stowarzyszenie na rzecz rozwoju szpitala powiatowego im. Doktora Roberta Kocha w Wolsztynie0000063855
    Rotary Club Wolsztyn0000067234
    Ochotnicza Straż Pożarna w Kębłowie 0000232331
    Stowarzyszenie “Przyjaciel Piątki”0000309031
    Stowarzyszenie “Aktiw”0000329377
    Stowarzyszenie Krótkofalowców Ziemi Wolsztyńskiej  0000518972
    Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Wolsztyn0000266321, cel szczegółowy: Hufiec Wolsztyn
    Zbąszyński Klub Żeglarski 0000053189
    Rada Przyjaciół Harcerstwa Hufca ZHP Nowy Tomyśl 0000168396
    Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne 0000174433
    Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół “Radość życia”0000212455
    Ochotnicza Straż Pożarna w Jastrzębsku Starym0000266836
    Stowarzyszenie “Emilia”0000313679
    Powiatowy Klub Sportowy “Mos”0000331493
    Stowarzyszenie Kultury Fizycznej “A.T.E. Wicher” Strzyżewo0000382068
    Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom “Łapa”0000416304
    Stowarzyszenie “Rodzinka”0000479479
    Fundacja Ochrony Zdrowia, Opieka i Troska0000560070
    Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom “Serce”0000137273
    Stowarzyszenie “Złota Jesień”0000194404
    Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej 000016894
    Stowarzyszenie Rozwoju i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Regionu “Przyjaźni Podmoklan”0000302805
    Lepsza Przyszłość 000033197
    Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP0000116212, jako cel szczegółowy należy podać nazwę konkretnej jednostki, którą chcemy wspomóc oraz adres i kod pocztowy
    Fundacja Ostoja Zakrzewo0000802771
    Fundacja Ochrony Zwierząt Animalove0000771427
    Stowarzyszenie „Dom Pomocna Dłoń”0000263602
    Fundacja Ochrona Zdrowia, Opieka i Troska 0000560070
    „Stowarzyszenie Miłośników Kultury Dąbrowieckiej w Dąbrowie Wielkopolskiej”0000239639
    Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Leśna Kraina0000334387

    Ostatnie artykuły

    Pierwszy rok bez szkolnego dzwonka w Strzyżewie

    Pierwszy raz od ponad siedemdziesięciu lat w Strzyżewie pod Zbąszyniem nie zabrzmiał szkolny dzwonek.  Placówka,...

    Śmierć nastolatka i strażaka, wielu nietrzeźwych kierowców, ratowanie tonącej kobiety… To nie były bezpieczne wakacje

    Aż 5 tys. 161 wypadków drogowych, 21 tys. 507 pijanych kierujących, 189 utonięć i...

    Oświadczenia majątkowe radnych Rady Miejskiej Nowy Tomyśl kadencji 2024-2029 miesiąc po złożeniu ślubowania

    Nie tylko oświadczenie byłego  burmistrza przykuwa uwagę Wielu radnych Nowego Tomyśla może pochwalić się niemałymi...

    Ponad 280 uczniów z Ukrainy rozpoczęło naukę w powiecie wolsztyńskim

    W miniony wtorek rozbrzmiał w szkołach pierwszy dzwonek. W placówkach z powiatu wolsztyńskiego naukę...

    Zobacz również

    Pierwszy rok bez szkolnego dzwonka w Strzyżewie

    Pierwszy raz od ponad siedemdziesięciu lat w Strzyżewie pod Zbąszyniem nie zabrzmiał szkolny dzwonek.  Placówka,...

    Śmierć nastolatka i strażaka, wielu nietrzeźwych kierowców, ratowanie tonącej kobiety… To nie były bezpieczne wakacje

    Aż 5 tys. 161 wypadków drogowych, 21 tys. 507 pijanych kierujących, 189 utonięć i...

    Oświadczenia majątkowe radnych Rady Miejskiej Nowy Tomyśl kadencji 2024-2029 miesiąc po złożeniu ślubowania

    Nie tylko oświadczenie byłego  burmistrza przykuwa uwagę Wielu radnych Nowego Tomyśla może pochwalić się niemałymi...

    Ponad 280 uczniów z Ukrainy rozpoczęło naukę w powiecie wolsztyńskim

    W miniony wtorek rozbrzmiał w szkołach pierwszy dzwonek. W placówkach z powiatu wolsztyńskiego naukę...

    Roman K. od miesięcy zatruwa życie sąsiadom! Gehenna mieszkańców na Garbarskiej

    Gdy mężczyznę z ulicy Garbarskiej w Wolsztynie zabrała karetka, na asfalcie została duża plama...

    Pożegnanie młodego bohatera z Kębłowa. Miał zaledwie 18 lat

    W wieku zaledwie 18 lat odszedł Hubert, który chorował na postępującą, rzadką chorobę genetyczną....