Miło nam poinformować, że serwis internetowy tygodniknatemat.pl, będący częścią naszego wydawnictwa, został wybrany lokalnym portalem roku. Organizatorem konkursu było ogólnopolskie Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, które już przed czterema laty nominowało wydawnictwo do nagrody, ale w innej kategorii.
Uroczysta gala odbyła się w minioną sobotę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Podczas niej przyznane zostały nagrody dla zwycięzców w dziesięciu kategoriach, w tym kategorii portal lokalny, w której nagrodzono serwis tygodniknatemat.pl, uruchomiony przed dwoma laty. Portal stanowi część wydawnictwa Icaro Media, będącego właścicielem gazety Na Temat. Są na nim publikowane treści zbieżne z tymi publikowanym w wydaniu papierowym. Dostęp do nich jest możliwy po wykupieniu abonamentu w opcji miesięcznej, półrocznej i rocznej, a ceny są niższe niż w przypadku wydania papierowego. W serwisie publikowane są też odcinki Ostoi Inspiracji – cyklu wywiadów realizowanych od siedmiu miesięcy w formie wideo.
Stworzenie serwisu internetowego będącego odpowiednikiem wydania papierowego było odpowiedzią na liczne zapytania czytelników. Wygląd portalu różni się jednak od innych serwisów w kraju. Treści są inaczej ułożone, według kategorii tematycznych, a całość jest przejrzysta i intuicyjna. Autorem projektu był redaktor naczelny tygodnika Na Temat Łukasz Rogalski, a za wdrożenie odpowiadała firma Ideal Soft, wybrana spośród około 50 przedsiębiorstw, do których skierowano zapytanie. Stworzenie serwisu z płatnym dostępem do treści w czasach, kiedy wiele podobnych portali publikuje artykuły bezpłatnie, zostało zauważone przez branżę medialną, w tym ogólnopolski magazyn “Press”. – Treści lokalnego “Na Temat – Tygodnika Nadobrzańskiego” z Wolsztyna w województwie wielkopolskim nie trafiają do internetu, co dało wzrost sprzedaży wydania papierowego. Wkrótce materiały trafią do serwisu, ale w dostępne będą jedynie za paywallem. Te w niewielkich mediach lokalnych to rozwiązanie coraz częściej rozważane wśród wydawców. A może też jedyna szansa na przeżycie na rynku – pisał w październiku 2022 magazyn “Press”. Jak przypominał, wydawnictwo Icaro Media prowadziło wcześniej portal “myRegion.pl”, ale został on wygaszony. – Po to, aby przygotować czytelników na to, że publikowane treści będą płatne, ale bardziej wartościowe – mówił cytowany przez “Press” Łukasz Rogalski. – Prowadziliśmy wcześniej bezpłatny serwis internetowy, powiązany z reklamami Google. Cieszył się wzięciem na lokalną skalę. Jednak próby monetyzacji tamtej wersji serwisu i bałagan, jaki na stronie tworzyły reklamy Google, powodowały, że portal stawał się nieatrakcyjny – tłumaczył. Dodawał również, że od momentu znacznego ograniczenia informacji w sieci, sprzedaż papierowego tygodnika – który drukowany jest w nakładzie 7-8 tys. – wzrosła o prawie 30 proc.
Autor artykułu w “Press” wskazywał, że wolsztyński tygodnik nie ma na polskim rynku szczególnie wielu przykładów, na których mógłby się wzorować. – Teksty w tym modelu publikuje „Gazeta Radomszczańska” (z Radomska w woj. łódzkim). Jej wydawca Andrzej Andrysiak wprowadził system płatności dwa lata temu. Korzystał wtedy z doświadczeń portalu Złotowskie.pl, jednego z pionierów sprzedaży treści lokalnych w internecie – podawał magazyn, a Łukasz Rogalski nie ukrywał, że system płatności zastosowany na tygodniknatemat.pl jest autorskim rozwiązaniem, który pomogła wykonać firma odpowiedzialna za wdrożenie serwisu. W planach było również uruchomienie podcastów, ale te finalnie zostały włączone do innego projektu – Ostoi Inspiracji – rozwijanego obecnie przez wydawnictwo i zdobywającego coraz więcej widzów i słuchaczy na platformach społecznościowych. Jak wskazuje bowiem Łukasz Rogalski, Icaro Media to nie tylko prasa, ale i firma realizująca wywiady w formie wideo, jak również świadcząca usługi filmowe i promocyjne na rzecz innych przedsiębiorstw.
Stowarzyszenie Gazet Lokalnych dostrzegło działania wydawnictwa już przed czterema laty, nominując je w innej kategorii, związanej ze społeczną akcją interwencyjną. W ramach niej redakcja “Na Temat” pozyskała fundusze i ustawiła w różnych miejscach w regionie blisko 30 pojemników na nakrętki w kształcie serc, nagłaśniając prowadzone zbiórki, co zresztą robi do dziś. Również we współpracy z fundacjami. Warto dodać, że wspomniane stowarzyszenie jest jednym z niewielu nagradzających lokalne redakcje. A wśród partnerów konkursu są m.in. Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności, Izba Wydawców Prasy, Fundacja Batorego czy Gazeta Wyborcza i radio RMF FM.